NIERUCHOMOŚCI HOUSE & FLAT

Zakup bez PCC kogo dotyczy?

Jeśli planujesz zakup swojego pierwszego wymarzonego mieszkania bądź domu to jest to idealny czas! Właśnie od 31 sierpnia 2023 r. weszło w życie zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych( PCC) przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu. Zobaczmy zatem kogo dotyczy zwolnienie PCC.

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych od zakupu nieruchomości

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to forma opodatkowania umów związanych m.in. z zakupem nieruchomości. 

Stawki podatku PCC w Polsce są zróżnicowane i zależą od rodzaju umowy. W przypadku transakcji dotyczących między innymi nieruchomości takich jak zakup mieszkania- podatek PCC wynosi 2% wartości nieruchomości .Do tej pory każda osoba , która kupowała mieszkanie na rynku wtórnym, była zobowiązana do odprowadzenia podatku PCC.

Kogo dotyczy zwolnienie od podatku PCC

Zwolnienie będzie przysługiwać jeśli kupującym jest osoba fizyczna, która nigdy nie posiada i nigdy wcześniej nie posiadała takich nieruchomości ani udziału w takich nieruchomościach.

Wyjątek stanowią osoby , które w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w takich prawach ,ale nie przekracza lub nie przekraczał on 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia. Takie osoby również mogą skorzystać z tego zwolnienia.

Zalety likwidacji podatku PCC przy zakupie mieszkania

Likwidacja podatku PCC daje ogromną korzyść dla potencjalnych nabywców. Dzięki temu osoby kupujące swoją pierwszą nieruchomość mogą zaoszczędzić spore pieniądze. Takie zaoszczędzone finanse można przeznaczyć na zakup AGD, mebli lub remont kupionego mieszkania.

Należy jednak pamiętać , że podatek od czynności cywilnoprawnych nie zostaje zniesiony całkowicie, a jedynie nabywcy pierwszych mieszkań na rynku wtórnym będą zwolnieni z obowiązku jego płacenia.

Bardzo ważne jest to , że zwolnienie podatku PCC podczas zakupu nieruchomości dotyczy tylko mieszkań, spółdzielczych praw własności lub domów . Nie dotyczy działek i nie obejmuje umów, które zostały dokonane przed datą 31 sierpnia 2023 roku.

Podsumowując- zwolnienie z podatku PCC to bardzo dobre rozwiązanie. Z pewnością zachęci to oraz ułatwi zakup pierwszej wymarzonej nieruchomości.